Pisztácia világnap – itt vannak a világ legjobb pisztáciái

Fagylalttól a divatmárkákig, a pisztácia mindenhol hatalmas népszerűségnek örvend, február 26-a pedig a nemzetközi világnapja. Most bemutatjuk a legfinomabbakat!
A csonthéjasok királynőjének is nevezett mag eredetileg a közel-keleti térségből származik. A perzsa uralkodók luxus csemegéjeként jutott el az antik római és görög területek elitjéhez, akik szívesen fogyasztották a különleges ízű zöld magot. A mai világban már rengeteg helyen fogyasztják ezt a sós-édes, sokféleképpen felhasználható finomságot, amely egyszerre az indiai konyha fontos alapanyaga és a szicíliaiak “zöld aranya”. Bátran kijelenthetjük, ahova a pisztácia eljutott ott hódított.
És hogy hol vannak a világ legjobb pisztáciái? Toplistánkból kiderül, bónuszként pedig egy pisztáciás sütemény recepttel is érkezünk.
View this post on Instagram
A híres görög – Fystiki Aeginas
Ez messze a leghíresebb görög pisztácia. A 19. Század vége óta termesztik Aegina szigetén, ahol az első pisztácia ültetvényt Nikolaos Peroglou alapította 1896-ban, aki Szíriából hozta a csonthéjast. A nagyszerű időjárási viszonyoknak és a jó minőségű talajnak köszönhetően olyan felismerhető aromát és ízt kap a pisztácia, amely miatt a világ legjobbjai között tartják számon. A betakarítási szezon augusztusban kezdődik, amikor a pisztáciát hosszú, tekert pálcákkal gyűjtik össze, azért, hogy a fa károsodása nélkül le tudják verni az ágakat.
View this post on Instagram
A baklavák sztárja – Antep pisztácia
Az Antep egy hagyományos török pisztácia, amely Gaziantep városából származik. Ebben az esetben is az éghajlatnak és a talaj összetételének köszönhetően az innen származó mag élénkzöld, intenzív, összetett és finom citrusos ízű. Minden év októberében Gaziantepben tartanak egy fesztivált, ahol a látogatók megkóstolhatják a pisztáciás baklavát, amiből szinte kicsordul a sós-édes mag.
Szicília aranya – Pistacchio Verde di Bronte PDO
A szicíliai Catania tartományból származó Pistacchio Verde di Bronte PDO-t az Etna lábánál található kisváros, Bronte termékeny vulkáni talaján termesztik. A pisztáciafákat a Közel-Keletről hozták Olaszországba, ma viszont a szicíliai konyha fontos eleme. A sokoldalú Bronte pisztáciát számos édesség és péksütemény készítésére használják, mint például a cannoli, a cassata, a torrone vagy a híres füge-diós karácsonyi sütemény, a Buccellato Siciliano. Szeptemberben pedig egy fesztivál keretein belül ünneplik a pisztácia változatos ízeit és formáit.
Az olasz konyhában mindig talál az ember finom édességeket, az alábbi is könnyen elkészíthető és még könnyebben elfogyasztható:
View this post on Instagram
Olasz pisztáciás keksz
- 125 g pisztácia sózatlanul és héj nélkül
- 125 g liszt
- 90 g porcukor
- 1 nagy tojás
- 1 citrom reszelt héja
- 3 evőkanál porcukor (szóráshoz)
Melegítsük elő a sütőt 175 fokra, és béleljünk ki egy tepsit sütőpapírral.
A pisztáciát tegyük aprítógépbe és aprítsuk finomra, szinte liszt állagúra.
Következő lépésként a pisztáciát a liszttel és a porcukorral tegyük egy tálba, és keverjük össze.
Ezután hozzáadjuk a tojást és a citromhéjat. Egy kanál vagy spatula segítségével keverjük össze a tésztát.
A tésztából 12 ovális alakú golyót formázunk. A 3 evőkanál porcukrot egy tányérra helyezzük, minden tésztagolyót óvatosan megforgatunk a porcukorban. Győződj meg róla, hogy minden oldalon van porcukor.
Helyezzük a tésztagolyókat a tepsire, és óvatosan nyomjuk meg az oldalukat, hogy bemélyedéseket készítsünk.
15 percig sütjük a sütőben, majd hagyjuk hűlni a pisztáciás kekszeket a sütőlapon 10 percig. Végül pedig a rácsra téve hagyjuk őket teljesen kihűlni.