Remek programokkal készülnek a Néprajzi Múzeumbanban a Múzeumok világnapján

Fotóműhely, viseletek és bábelőadás május 18-án, vasárnap.
- május 18-án, a Múzeumok Világnapján a Néprajzi Múzeum izgalmas, múltidéző élménynapra invitál minden korosztályt! A Magyarország színezve – Rejtőzködő fényképek 1862-ből című kiállításhoz kapcsolódva ezen a napon a látogatók egy különleges kulturális időutazáson tapasztalhatják meg, hogyan gazdagítják a múzeumok tárgyaikkal, kutatásaikkal mindennapjainkat.
A középpontban az 1862-es londoni világkiállítás elveszettnek hitt, korabeli magyarországi öltözködést dokumentáló fotói állnak. Mi sem beszédesebb a világszerte ezen a napon ünnepelt múzeumok jelentőségéről, mint ennek a kiállításnak a létrejötte. A 163 éve készült fényképeket a londoni Victoria és Albert Múzeum őrizte meg. Amikor ezeket a ritka kincseket digitalizálta és online elérhető adatbázisában közzé tette, a magyar kutatók rátaláltak és felismerték a hasonlóságot a Néprajzi Múzeum gyűjteményében található képekkel. A Budapesten nyílt tárlat ezen két gyűjtemény fotóit tárja a nagyközönség elé, bemutatva készítésük történetét a szervezéstől a világkiállításig.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A kiállításhoz kapcsolódó programnapon a kurátori tárlatvezetések által a résztvevők belefeledkezhetnek a 19. századi Magyarország hangulatába, megértve, mit jelentett az akkor élőknek a londoni világkiállítás, és miért felbecsülhetetlen értékűek a most megtalált fotográfiák a tudomány számára. A cianotípia-workshopon arra is lehetőség nyílik, hogy a látogatók kipróbálják ezt a lenyűgöző, kék tónusú, napfénnyel készülő fényképezési technikát, míg a gyerekek citerazenén és a Barboncás társulat bábelőadásán játékosan kerülhetnek közelebb a témához. A vállalkozó kedvűek korabeli viseletet is felölthetnek – például egy díszes boldogi öltözetet –, így testközelből is megélhetik a 19. századi népviselet világát.
A nap során olyan kérdéseket is körbejárunk, mint a múzeumok társadalmi szerepe és a kulturális örökség megőrzése, például a Múzeum – a veszélyeztetett faj című könyv bemutatóján vagy a Múzeum és örökség című vezetéssel a gyűjteményi kiállításban.
Május 18-án a belépőjegy mindössze 2500 forint, amely nemcsak a tematikus nap programjaira, de a Néprajzi Múzeum aktuális kiállításaira: az új gyűjteményi kiállításra, a Székelyek – Örökség-mintázatok, a „Legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” – Herman Ottó és a Vígan zengjetek, citerák! című időszaki tárlatokra is érvényes.