Művészet a nyár közepén: öt kiállítás, amit érdemes megnézni

2025.07.20. 10:00 KultúrZone
Shutterstock
Shutterstock

Ha nyáron Európa több városát is útba ejtenéd, városnézés, tengerpartozás és kulináris élvezetek mellett ezek a kiállítások érdekes célpontok lehetnek. Nemcsak vizuálisan izgalmasak, hanem tartalmilag is gazdag élményt kínálnak: kérdeznek, elgondolkodtatnak, és máshogy láttatják velünk a világot.

Ha utazás közben szívesen fedezel fel új helyeket kulturális élményekkel kiegészítve, ezek a kiállítások jó lehetőséget kínálnak. A válogatásban a modern művészet nagy alakjai mellett olyan alkotók is helyet kaptak, akik most kerülnek igazán a figyelem középpontjába.

Andy Warhol – Artist Rooms, Tate Modern, London
A Tate Modern 2025. július 19. és november 2. között mutatja be Andy Warhol munkáit az Artist Rooms sorozat részeként. A kiállításon több mint nyolcvan mű szerepel: festmények, szitanyomatok, rajzok és fotók, amelyek Warhol pályáját az 1950-es évektől az 1980-as évek végéig követik. A legismertebb alkotások – például a Marilyn Monroe portrék és a Campbell-levesdobozok – mellett olyan ritkábban látott sorozatok is szerepelnek, mint a Ladies and Gentlemen, amely drag előadókat és transznemű nőket ábrázol. Ezek a képek nemcsak vizuálisan erősek, hanem fontos társadalmi témákat is érintenek, például a láthatóságot és a közélethez való hozzáférést. A tárlat lehetőséget ad arra, hogy Warholt ne csak a popkultúra részének, hanem tudatos társadalmi gondolkodónak is lássuk.

Cindy Sherman – The Women, Hauser & Wirth, Menorca
Menorca szigetén működő Hauser & Wirth galéria 2025. június 23. és október 26. között ad otthont Cindy Sherman kiállításának. A The Women című tárlat válogatást nyújt Sherman legismertebb sorozataiból, többek között az Untitled Film Stills és a Grandiose Society Portraits című munkákból. A rendezés nem időrendben halad, hanem visszafelé építkezik: a látogató először a legfrissebb munkákkal találkozik, majd fokozatosan jut el a korábbi fotókig. Sherman minden képen saját magát ábrázolja, különféle női szerepekben – színésznőt, háziasszonyt, arisztokratát vagy ismeretlen figurákat jelenít meg, mindig aprólékos jelmezekkel és átalakulásokkal. A fotók célja nem önmaguk mutatása, hanem annak vizsgálata, hogyan alakulnak ki a társadalmi elvárások és a női arcokról alkotott képek.

Edvard Munch – Lifeblood, Munch Museet, Oslo
Az oslói Munch Múzeum új időszaki kiállítása, a Lifeblood, 2025. június 27. és szeptember 21. között látogatható. A tárlat Munch testhez és betegséghez fűződő viszonyát mutatja be, különleges kontextusban: a festmények mellett olyan tárgyakat is kiállítanak, mint például orvosi eszközök, oltási igazolványok vagy csecsemőinkubátor. A cél az, hogy Munch művészetét ne csak érzelmi, hanem fizikai és társadalmi oldalról is megértsük. A kiállított képek a halál, a félelem, a szerelem és a betegség kérdéseit járják körül, mélyen személyes módon. A kurátori koncepció érzékenyen vezeti végig a látogatót azon az úton, ahogyan a művész saját élettapasztalataiból univerzális képeket alkotott.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MUNCH (@munchmuseum)

Wolfgang Tillmans – Centre Pompidou, Párizs
A párizsi Centre Pompidou 2025. június 13. és szeptember 22. között ad otthont Wolfgang Tillmans monumentális installációjának. A kiállítás nem hagyományos módon épül fel: a könyvtár emeleti szintjén kapott helyet, és nemcsak fotókat, hanem hangokat, videókat, szövegeket és különféle tárgyakat is bemutat. Tillmans az elmúlt harminc év során számos témát dolgozott fel – klubélet, politikai aktivizmus, a természet szépsége, személyes terek –, és ezekből hoz létre egy új, asszociatív kiállítási teret. A látogatók nemcsak képeket nézhetnek, hanem bejárják a teret, ahol a különböző elemek szabadon kapcsolódnak egymáshoz. A tárlat célja nem az, hogy lezárt életrajzi összegzést adjon, hanem hogy párbeszédet indítson arról, hogyan kapcsolódik össze a művészet a mindennapokkal.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Centre Pompidou (@centrepompidou)

Suzanne Duchamp – Kunsthaus Zürich
A Kunsthaus Zürich 2025. június 6. és szeptember 7. között mutatja be Suzanne Duchamp első teljes retrospektív kiállítását. Suzanne Duchamp sokáig ismeretlen maradt híres testvére, Marcel Duchamp árnyékában, de munkássága a dadaizmus és a korai modernizmus meghatározó része. A tárlat több mint ötven festményt, húsz rajzot, kollázst és korabeli dokumentumokat vonultat fel, bemutatva, hogy Duchamp nőként hogyan alakította ki saját vizuális nyelvezetét. Művei gyakran foglalkoznak politikai kérdésekkel, társadalmi szerepekkel és személyes érzékenységgel – még akkor is, ha formailag absztraktak vagy konceptuálisak. A kiállítás új szemszögből láttatja a modern művészet fejlődését, és hangsúlyozza a női alkotók sokáig figyelmen kívül hagyott szerepét.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PL Henderson (@womensart1)