Csodák Budapesten – ólomüveg ablakok nyomában

Van valami különlegesen szép a mesterien festett, színezett és díszített üvegablakokban. Bár szépségükkel minden épület dísze lehetnek, törékenységük miatt igazi kuriózumnak számítanak Budapest építészetében. Ha te is szereted ezeket az alkotásokat, ajánlunk három helyszínt, ahol biztosan csodákat találhatsz.
Magyar Képzőművészeti Egyetem – a művészet háza
Kevesen tudják, hogy a Képzőművészeti Egyetem kívülről feketeségbe burkolódzó, építésének idejében a Műcsarnok elődjeként használt épületben rendezett kiállítások (Aula és Barcsay terem) hétköznap 10 és 18 óra között szabadon megtekinthetőek. A fiatal, frissen végzett művészek mellett izgalmas nemzetközi tárlatoknak is otthont adó épület belső díszítéseinek lenyűgöző szépsége önmagában is megér egy látogatást.
Gazdag dekoratív belső festés és burjánzó kovácsoltvas elemek mellett külön említést érdemelnek Róth Zsigmond, azaz Róth Miksa és Manó édesapjának műhelyében készült üvegablakok, amit a köztiszteletben álló művész az anyagköltségen kívül ingyen készített a Régi Műcsarnok épülete számára. Az emeletre vezető lépcsőház üvegablakkal fedett ovális kupolája, Lotz Károly freskói, arany-bíbor falfestések és az emeleti részen elhelyezett, színpompás üvegablakok ezernyi szemet gyönyörködtető részlete páratlan vizuális élményt nyújt.
View this post on Instagram
Róth Miksa múzeum – otthon és műhely
Róth Miksa, császári és királyi udvari üvegfestő mester neve egybeforrott a művészi minőségben kivitelezett, színpompás ólomüveg csodákkal, amik szerencsénkre a világháborús pusztítások ellenére is szép számban díszítik épületeinket. Aki mindent tudni akar munkásságáról és szívesen gyönyörködne álomszerű üvegcsodákban, egykori otthonaként és műhelyeként is szolgáló, életét és művészeti örökségét is bemutató Róth Miksa Emlékház és Gyűjteményben nyitvatartási időben megteheti.
A Róth család és a mester magánéletén túl a kor életmódjába és szokásaiba is remek időutazás a lakásmúzeum látogatása, a csodálatos bútorokkal, Róth-alkotásokkal berendezett szobák sajátos hangulatukkal egy tündöklő mester, egy hányattatott sorsú család és egy 20. századi élettörténet kalandos múltjába vezetik vissza az érdeklődőket. A kiállításon a termékeny művész számos különleges üvegművészeti alkotása megtekinthető, amik technikatörténeti, iparművészeti és történeti vonatkozásaikban is kiemelkedő érdekességeket mesélnek. Mi csak ajánlani tudjuk!
View this post on Instagram
Gellért fürdő – trópusi szecesszió üvegekben
Árpád-kori legendák, török fürdő és XIX. századi Sárosfürdő néven emlegetett intézmény is állt korábban a Gellért fürdő és szálló monumentális, hosszas nehézségek után 1919-re elkészült szecessziós épületegyüttesének helyén. A fürdő előcsarnoka és belső terei is szemet gyönyörködtető dekorációkkal segítik a kikapcsolódni, gyógyulni érkezőket. Már a bejáratnál lenyűgözőek a Zsolnay kerámiák és az élénk színekben ragyogó üvegablakok varázsa. Ha megfigyeljük őket, könnyen megállapíthatjuk, hogy két nagyon különböző kor termékei az oldalsó részek és a nagyméretű kupola ablakai.
Az előcsarnok kupoláját és az oldalsó ablakok eredetijét Róth Manó készítette, Hende Vince festőművész kartonjai nyomán, ez eredetileg Arany János Buda halála című művének részleteit jelenítette meg. A második világháborúban megsérült remekműveknek csak részleteit láthatjuk, a kor építészeti lobbija ugyanis nem azt diktálta, hogy az eredeti állapotokat állítsák helyre.
Az előcsarnok háború pusztította, tejüveggel pótolt oldalsó ablakai helyére Baska József 1974-ben tervezett 10 fürdőjelenetet ábrázoló modern kompozíciója került volna, de – nem tudni miért – nem rakták fel őket, hanem elraktározták, olyannyira, hogy csak 2008-ban, a műemléki felújításkor bukkantak elő. Ekkor a Műemlékfelügyelőség és a megrendelő úgy döntött, hogy kerüljenek végre eredetileg tervezett helyükre, így ma is ezeket láthatjuk.
Az eredeti állapotukban megmaradt üvegablakokat – a kupolát, a felülvilágítókat és a férfi termálfürdő felülvilágítóit Róth Manó tervei alapján Gonzales Gábor iparművész-restaurátor hozta rendbe 1998-ban.
View this post on Instagram