3 régi magyar könyv, amiből még mindig sokat tanulhatunk

2025.03.23. 21:17 KultúrZone
Freepik
Freepik

Olvasás közben olyan karaktereket ismerhetünk meg, akik segíthetnek kicsit jobban megérteni a bonyolultnak tűnő életet.

Molnár Ferenc – A Pál utcai fiúk

Kötelező olvasmányként biztosan te is olvastad, ugye? Nos, a helyzet az, hogy felnőtt fejjel még többet tanulhatunk vagy inkább érthetünk meg belőle. Könyv alakban először a Franklin-Társulatnál jelent meg, 1907-ben, ám nehéz elképzelni, hogy A Pál utcai fiúk valaha nem lesz kötelező téma irodalomórán.

A regény Budapesten játszódik, és a történetben a Pál utcai fiúk és a vörösingesek csapatának egymással szembeni hadakozását írja le. A kisgimnazisták megvédik játszóterüket, a „grundot” a kis szőke Nemecsek Ernő segítségével, akit előtte társai sokszor lenéztek, de betegen is velük küzd. Nem sokkal a győzelem után derül csak ki, hogy a grundra házat építenek.

Mit tanulhatunk ebből a műből? A barátság fontosságát biztosan, hiszen benne van minden: az iskola, a játék és a legfontosabb dolog, az összetartás is. Nemecsek Ernő története miatt pedig megtanulhatjuk azt is, hogy milyen törékeny és rövid is tud lenni az élet.

 

在 Instagram 查看这篇帖子

 

Könyv Univerzum✨ (@konyv_univerzum) 分享的帖子

Jókai Mór – A kőszívű ember fiai

Egy újabb kötelező olvasmány, amelynek helyet kell kapnia a listában. Jókai Mór regénye 1869-ben jelent meg, de még ebben a mai digitális világban is népszerűnek mondható. A mű a kiegyezés utáni politikai harcok közepette íródott, benne alkotója a függetlenség célkitűzése mellett állt ki.

Emlékszel még a történetre? Baradlay Kazimir három fia (Ödön, Richard és Jenő), hátrahagyja a császárpárti apjuk által kijelölt utat, és inkább a haza szolgálatába állnak.

A kőszívű ember fiai című regény központi témája a jó és a rossz közötti küzdelem. Emellett pedig fontos eleme a hazaszeretet, az önfeláldozás, valamint az erkölcsi értékek hangsúlyozása. Fontos tudni, hogy ez a mű nem csupán egy családregény, hanem Magyarország egyik legnehezebb időszakáról ad tisztább képet, és megmutatja, hogy milyen volt az, amikor a függetlenségükért kellett küzdeniük az embereknek.

Kertész Imre – Sorstalanság

1960 és 1973 között íródott Kertész Imre regénye, a nagyközönség pedig 1975-től kezdve jut hozzá. Az önéletrajzi ihletésű könyv egy 15. évében járó magyar zsidó fiúról, Köves Gyuriról szól, aki megjárta az auschwitzi és buchenwaldi koncentrációs tábort. A műnek van egyébként két folytatása is: A kudarc és a Kaddis a meg nem született gyermekért.

2005-ben Koltai Lajos rendezésben megérkezett a filmes verzió is. Az elkészülésekor a legnagyobb költségvetésű magyar alkotás volt, ugyanis 2,5 milliárd forintos büdzsével készült el. A főszerepben Nagy Marcell, Dimény Áron, Harkányi Endre, Bán János és Schell Judit látható. Egy érdekes tény pedig, hogy a világhírű angol színész, Daniel Craig is szerepet kapott benne, hiszen ő alakítja az amerikai őrmestert.

A üzenete elsősorban az, hogy az emberi élet értelme és identitása folyamatosan kérdésessé válik a túlélésért való küzdelem, valamint a holokauszt tapasztalat miatt. A központi karakter, Köves Gyuri gyermekként ismeri meg a szörnyű borzalmakat, amelyeket egy igazságos világban senkinek sem kellett volna átélnie. Közben pedig az olvasás alatt megtanuljuk azt is, hogy a múlt feldolgozása és az emlékezés elengedhetetlen ahhoz, hogy megértsük önmagunkat és helyünket a világban.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Régikönyvek.hu (@regikonyvek) által megosztott bejegyzés