Könyvajánló: Szécsi Noémi új kötete soha nem látott perspektívából enged betekintést Jókai Mór életébe

2025.03.07. 08:07 KultúrZone
Freepik/lookstudio
Freepik/lookstudio

Szécsi Noémi legújabb munkája alapos kutatással és érzékeny elemzéssel mutatja be, hogy a 19. századi Magyarország egyik legmeghatározóbb írója milyen viszonyt ápolt a nőkkel – legyen szó szerelmeiről, múzsáiról vagy irodalmi karaktereiről.

Ikonikus író, új perspektívából

Szécsi Noémi Jókai és a nők című könyve egy izgalmas, árnyalt és újszerű megközelítése Jókai Mór életének és munkásságának, amelyben a szerző a nők szerepét és ábrázolását állítja a középpontba. Az életrajzi és irodalomtörténeti elemeket ötvöző kötet nemcsak Jókai nőkhöz fűződő személyes kapcsolatait tárja fel, hanem azt is vizsgálja, hogy miként jelentek meg a női karakterek regényeiben, és milyen hatást gyakorolt a korabeli társadalom normáira és elvárásaira.

A 19. század második felében Jókai volt a magyar olvasóközönség egyik legmeghatározóbb alakja, és női karakterei – a nemeslelkű hősnőktől az eszes, önálló nőalakokig – jelentős szerepet játszottak abban, hogy milyen kép alakult ki a női ideálokról az akkori társadalomban.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Líra Könyv (@lirakonyv) által megosztott bejegyzés

Idealizált nők és valós társadalmi szerepek

Szécsi Noémi rávilágít arra, hogy Jókai sokszor idealizálta női hőseit, romantikus és önfeláldozó szerepekbe kényszerítette őket, ugyanakkor regényeiben megjelentek erős, öntudatos egyének is, akik képesek voltak sorsukat saját kezükbe venni.
Kiemelt szerepet és rég megérdemelt, komoly tudományos érdeklődés kap Laborfalvi Róza élete és pályája, Jókai felesége, akinek személyisége, művészete, társadalmi státusza komoly hatással volt az író életére és pályájára. A szerzőnek köszönhetően nemcsak Jókai magánéletének kontextusait (és titkait) láthatjuk át jobban, hanem azt is, hogy a női karakteri hogyan tükrözték saját tapasztalatai és vágyai mellett a korabeli nemi szerepeket, a házasság, a női függetlenség és a társadalmi mobilitás kérdéseit.

A Jókai és a nők tehát nem csupán irodalomtörténeti mű, hanem feminista olvasatban is értelmezhető munka, amely érzékenyen és kritikusan vizsgálja az író és kora nőkhöz való viszonyát. Jókai-rajongóknak, a nő- és társadalomtörténet, a 19. század irodalmi és társadalmi kontextusai iránt érdeklődőknek is izgalmas és elgondolkodtató olvasmány.