A kérdőjel háta mögött – Soós Nóra kiállításáról

2025.05.03. 10:00 KultúrZone
Fotó: Téglás Zoltán – Budai Polgár

Soós Nóra legújabb, A kérdőjel háta mögött című önálló kiállítása érzékeny és komplex reflexió a kortárs világ társadalmi, hatalmi és művészeti kérdéseire. A KÉPEZŐ Galériában látható tárlat különös képi világa nemcsak vizuális, de gondolati játékra is invitálja a látogatót. A festőművésszel az ELLE.hu készített interjút.

A kiállítás címét Parti Nagy Lajos verse ihlette, de Soós Nóra számára a költészet csupán egyike azon művészeti ágaknak, amelyekkel folyamatosan interakcióban van.

Számomra a művészet folyamatos kapcsolódás, párbeszéd: a külvilággal és saját magunkkal, illetve minden művészeti ággal, egy nagyon erős figyelmet és kommunikációt kívánó jelenlét

– árulta el a beszélgetésben.

A festészet nála nem pusztán fizikai alkotás, hanem szenzitív interakció a világ történéseivel, legyen szó a mindennapi élet benyomásairól vagy társadalmi folyamatokról. A képei így válhatnak őszinte lenyomattá – nemcsak személyes, de kollektív élményekről is.

Képi filozófia és morális üzenet

A társadalmi kérdések Soós munkáinak alapelemei: a hatalom és az egyén viszonya, a női szerepek, vagy éppen a digitális identitás kettőssége mind kiemelt témák. A Létezéseink foka sorozat nézőnek háttal elhelyezkedő, tekintetüket látható vagy láthatatlan képernyőkre függesztő alakjai a képek befogadásának megváltozott módját is vizsgálja, míg a Szókratész védőbeszéde című kép az analóg és digitális világ feszültségét állítja középpontba. Szókratész gondolata, miszerint „jobb igazságtalanságot elszenvedni, mint elkövetni azt”, időtlen morális iránytűként jelenik meg a műben – éppúgy, ahogyan a tárlat címét adó kérdőjel is: vizsgál, érdeklődik nem csak kijelent.

„A kérdőjel háta mögött úgy találhatjuk, akkor haladunk jó irányba, ha újabb kérdéseket és kérdőjeleket fedezünk fel” – vallja a művész.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KÉPEZŐ (@kepezo.galeria)

Rétegzettség és transzparencia

Soós festészete többrétegű – technikai, formai és gondolati síkon is. A képei kompozicionálisan tudatosak, de mégis helyet hagynak az intuíciónak. „Olyan, mint egy asszociációs gondolkodás: szabadnak tűnik, mégis nagyon szisztematikus.” A néző nem passzív szemlélő, hanem aktív játszótárs. Nincs egyetlen olvasat, csak újabb és újabb rétegek, amelyeket mindenki a saját asszociációs rendszerével fejthet meg. „A művészet szabad, a kapcsolódás és értelmezés is az kell, hogy maradjon.”

A technikai kísérletezés, az anyagok tudatos használata Soós festészetének szerves része. Az olaj és akril mellett bátran használ tintát, ipari festékszórót, sőt, az „egyszerűbb” szenet is, amelyet új kontextusba helyez.

Egy ilyen ‘olcsó’ anyag rétegzése is egy ‘nemesebb’ olajjal vagy egy intenzív, indusztriális színfelülettel […] nemcsak vizuális csavart, plusz jelentésréteget, más tartalmi minőséget is ad.

A transzparencia Soós számára nem pusztán technikai kérdés, hanem belső szükségszerűség: „A festészet számomra szabadság, a szabadság demokrácia, a demokrácia transzparencia, a transzparencia festészet.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Soós Nóra (@soosnono)

Művészet – másként

A KÉPEZŐ Galéria május 30-ig látogatható kiállítása nemcsak egyéni alkotói világot tár elénk, de lehetőséget is teremt a kortárs művészet újfajta, aktív és közvetlen megélésére. A kiállítást színes programok kísérik: tárlatvezetések, workshopok, artist talkok és művészetpedagógiai foglalkozások segítik a közös gondolkodást – életkortól függetlenül. Soós Nóra művészete pedig emlékeztet: a legjobb kérdések mögött mindig újabb kérdőjelek várnak felfedezésre.

A Soós Nóra „A kérdőjel háta mögött” című kiállításához májusban is gazdag eseménysorozat kapcsolódik. Az improvizációs színházi előadás a Momentán Társulat alapító tagjaival (Harsányi Bence, Kiss-Kovács Attila) könnyed, mégis tartalmas beszélgetésre invitál a kiállítás képi világán keresztül. A tárlathoz kapcsolódóan a NŐ, HA ELMÚLT NEGYVEN című különleges előadás is megtekinthető, Janikovszky Éva képzeletszínháza  Soós Nóra festményeinek világában kel életre, Tollár Mónika rendezésében. A tárlatvezetéseken, artist talk-on magával a művésszel, Soós Nórával találkozhat a közönség, aki személyes gondolataival és történeteivel avat be a képek mögött rejlő világba. Emellett műkereskedelmi fókuszú előadás is helyet kapott a programban – Martos Gábor közreműködésével – valamint olyan családi workshopok, mint Hárs Annaművészettörténész interaktív foglalkozása, amely gyerekeket és szülőket egyaránt aktív résztvevővé tesz.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Soós Nóra (@soosnono)

KÉPEZŐ galéria – művészet az oktatás szolgálatában

A 2021-ben megnyílt KÉPEZŐ Galéria mára a budapesti Margit-negyed egyik meghatározó kortárs képzőművészeti intézményévé vált, amely egyedülálló módon ötvözi a kiállítótér, a közösségi tér és edukációs szerepeket. Küldetése, hogy a kortárs képzőművészet minden korosztály számára fogyaszthatóvá és átélhetővé váljon, miközben élményt, inspirációt és gondolatokat közvetít. A galéria nemcsak kiállításokat mutat be, hanem komplex összművészeti programsorozatot is kínál, amely a gasztronómiától a művészetterápiáig számos formában szólítja meg a közönséget – legyen szó gyerekekről, kamaszokról, fiatal felnőttekről, vagy nyugdíjasokról.

A KÉPEZŐ legfontosabb pillére az edukáció, a kiállításokhoz kapcsolódva ingyenes művészetpedagógiai foglalkozásokat biztosítanak budapesti iskolai csoportok számára. Ezek a programok interaktív játékokon, közös alkotáson és tárlatvezetésen keresztül vezetik be a gyerekeket a kortárs művészet világába. Többek között olyan programokat kínál, mint az Art Koffer – egy különleges művészettörténeti sorozat, ahol ikonikus alkotók életútján keresztül ismerhetik meg a gyerekek az alkotás és az önkifejezés erejét. A Frida Kahlo-féle bátorság, Picasso kreativitása vagy akár a Guernica és a spanyol polgárháború története mind segítenek abban, hogy a diákok megtapasztalják, a képzőművészet milyen hatékony eszköze lehet az érzelmi és értelmi fejlődésnek. Az Art Koffer élménypedagógiai módszerekkel dolgozik, és szorosan illeszkedik az iskolai tanmenethez – sőt, angol nyelvű változatban is elérhető, így nemzetközi iskolákban is népszerű.

A klasszikus és modern művészetpedagógiát ötvözve, a KÉPEZŐ különösen nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a résztvevők napjaink társadalmi és kulturális kérdéseivel is találkozzanak, és nyitott, gondolkodó attitűdöt alakítsanak ki. Minden tárlat egyszerre szolgálja a művészek bemutatását és az edukációs célokat. Ez a kettősség jelenik meg a KÉPEZŐ változatos programkínálatában is: családi workshopok, alkotókörök, Art Vibes nevű fiatal felnőtteknek szóló műhelyek, valamint színházi és irodalmi estek biztosítanak sokrétű kapcsolódási lehetőséget a kortárs művészethez.

A KÉPEZŐ egy olyan tér, ahol a kortárs képzőművészet élményszerű, sokrétű és befogadható formában válik a mindennapok részévé – gyerekeknek, felnőtteknek, pedagógusoknak, művészeknek, és mindenki másnak, aki kíváncsi a világra.