Elképesztő: 100 millió forintért kelt el Tihanyi Lajos festménye

A művészet szerelmesei nagyon is értékelték ezt az aukciót.
Lezajlott a Virág Judit galéria tavaszi aukciója a Budapesti Kongresszusi központban, méghozzá telt ház előtt. A három órán keresztül tartó, jó hangulatú, vidám árverésen számos tétel bőven becsérték felett kelt el, helyenként megháromszorozva, megnégyszerezve a kikiáltási árát. Tihanyi Lajos korai alkotása, a Nagybányai piac 100 millió forintért kelt el.
100 millió Tihanyi művéért
Az este talán legnagyobb sztárja Tihanyi Lajos 1908-ban készült festménye volt. A Nagybányai piac a magyar modernizmus egyik korai gyöngyszemének számít, a festőzseni 23 éves korában alkotta meg az élénk színekkel bíró képet. Feszült csend ereszkedett le a teremre a licitek alatt. Végül kereken 100 millió forintot adtak a Tihanyi műért.
Hatalmas izgalmat váltott ki a közönség soraiban, amikor megjelent a színpadon Faragó Endre Bárban (Asztalnál) című 1930-ból származó festménye, amelyért hosszas licitharcba bocsátkoztak a résztvevők. A kép 10 millió forintos kikiáltási árról indult és közel négyszeres összegért, 38 millió forintért ütötte le Kelen Anna árverésvezető kalapácsa. Ez egyben életműrekord is: korábban árverésen soha nem fizettek ennyit Faragó Endre műért, amely a rendkívül kis életművel rendelkező művész egyik kiemelkedően izgalmas darabja.

Faragó Endre
Ezért a képért 20 milliót fizetett az új tulajdonos
Ritka kincs egy Id. Markó Károlytól származó festmény, márpedig ezen az estén a mester egyik bibliai témájú művére is licitálhattak a vásárlók. A Jézus és a szamáriai asszony című, 1824-ből származó festmény 8,5 millió forintért került a közönség elé és végül nem kevesebb, mint 20 millió forintot fizetett érte új tulajdonosa.
Egry József, a Balaton festője mindig hatalmas népszerűségnek örvend a gyűjtők körében. Ezúttal is egy balatoni kép került kalapács alá, amely néhány perc alatt három és félszeresére növelte az árát. A Horgász vitorlással 2,6 millió forintról indulva egészen 9 millió forintig kapaszkodott, a Vitorlás a Balatonon pedig 20 millió forintért kelt el.

Id. Markó Károly
Íme még néhány remek alkotás, amelyek elkeltek
Pekáry István Julika című festménye még ennél is meredekebben emelkedett, hiszen 1,6 millióról indulva 7 millió forintnál végződött a licit.
Márffy Ödön Kerti társaság című alkotása szintén felpezsdítette az árverés közönségét. Az éppen száz évvel elkészülte után újra a nyilvánosság elé kerülő festmény 8,5 millió forintos kikiáltási árról végül 15 millió forintért talált új tulajdonosra.
Vaszary János 1930-ban festette a Mezei virágok című életvidám és színes csendéletét, amelyet aztán a világhírű író és hollywoodi forgatókönyvíró, Irwin Shaw vásárolt meg magyar származású feleségének Párizsban. A kép 60 éven keresztül volt a család tulajdonában. A Vaszary mű végül 48 millió forintért cserélt gazdát.
A galéria tavaszi aukciós szezonjának következő eseménye május 23-án, pénteken lesz, akkor a kortárs és háború utáni művek kerülnek kalapács alá a Budapest Music Centerben.