Brüsszel legmenőbb bulizói: hogyan hódítják meg az éjszakát az idősek?

Brüsszel idősei felülírják az időskorral kapcsolatos sztereotípiákat: éjszakai klubokban buliznak és kalandos programokon vesznek részt. A Papy Booom projekt révén az idősotthonok lakói újra átélhetik az izgalom és a közösség örömét.
A Papy Booom elnevezésű program egy olyan különleges kezdeményezés, ami abban segít, hogy az idősek ne szigetelődjenek el, és merjenek új élményekbe belevágni. A brüsszeli kezdeményezés részeként többek között éjszakai klubokban táncoltak, gyorsrandikon vettek részt és beltéri ejtőernyőzést próbáltak ki. A program célja, hogy az idősek mindennapjaiba örömöt és izgalmat vigyen.
Egy ötlet, ami megváltoztatott mindent
Brüsszel idősek otthonaiban hosszú ideig ugyanazok az események töltötték ki a lakók életét: nyugdíjas bálok, karácsonyi és tavaszi vacsorák, esetenként tengerparti kirándulások. Ám Youssef Kaddar, aki évekig dolgozott ezekben az intézményekben, úgy érezte: ennél többre van szükség. Egyetlen kérdésével – „Mi az álmod?” – elindított egy lavinát. Egy 94 éves hölgy válasza („El szeretnék menni egy éjszakai klubba a fiatalokkal”) inspirálta a Papy Booom megalapítását.
View this post on Instagram
Partik, amikre mindenki emlékezni fog
A Papy Booom égisze alatt az elmúlt években az idősek nem csak a megszokott programokon vehettek részt, hanem éjszakai klubokban táncolhattak, hőlégballonozhattak, helikopterezhettek, gokartoztak, sőt, még beltéri ejtőernyőzést is kipróbáltak. Az éjszakai bulik igazi szenzációvá váltak: az egyik alkalommal például 16 idős vett részt a bulin, köztük a 99 éves Guillaume Vanderweyen, aki hajnali kettőig a táncparketten maradt. Kaddar szerint néha a szervezők fáradnak el előbb: „Nekünk kell őket leállítani, mert nekünk másnap dolgozni kell, ők viszont még bírnák hajnalig!”
Amikor a fiatalok és idősek együtt mulatnak
Kaddar szerint külön élmény látni, hogyan reagálnak a fiatalok az idős bulizókra. Először talán kinevetik őket, de aztán együtt táncolnak velük, és a korosztályok közötti határok egy pillanat alatt eltűnnek. Az események célja pontosan ez: lebontani azokat a falakat, amelyek a generációkat elválasztják egymástól. Egy bokszedzés alkalmával például az idősek sétabottal léptek be a terembe, de hamar közös nevetés és barátság született a fiatal edzőkkel. Többen a látogatás után is tartották velük a kapcsolatot.
A gyorsrandik szintén segítenek az ismerkedésben: bár a férfiak száma jóval kisebb, a résztvevők örömmel vettek részt, és a telefonszámcsere minden alkalommal konfettiesővel járt. Az egyik legszívmelengetőbb történet a 98 és 99 éves páré, akik egymásba szerettek, és napi telefonbeszélgetésekkel tették boldogabbá napjaikat.
View this post on Instagram
Újra élni, újra felfedezni
Kaddar szerint a Papy Booom lényege, hogy az idősek ne érezzék magukat elszigetelve, és újra átélhessenek valami különlegeset. „Csak azért, mert idősek, miért ne élhetnék át mindazt, amit mások?” – teszi fel a kérdést. Célja, hogy ezek az évek is tartalmasak és örömteliek legyenek, hiszen, mint mondja, ezek az emberek „királyok és királynők”, akik megérdemlik az odafigyelést és az élményeket.