Reflektorfény a randin – mi az a floodlighting, és miért rombolhatja le a kapcsolatod már az elején?

2025.07.20. 15:00 KultúrZone
Shutterstock
Shutterstock

Jól indul a randi. Jók a dumák, működik a kémia, érzed, hogy van benne potenciál. Aztán a másik hirtelen elkezdi mesélni a gyerekkori traumáit vagy az előző kapcsolatainak legsötétebb pillanatait. Mire észbe kapsz, már terapeuta szerepben ülsz, és fogalmad sincs, mit mondj. Igen, ez a floodlighting.

Ez a viselkedés egyre gyakoribb a mai randikultúrában – és ha nem ismered fel időben, könnyen magával sodorhat.

Mi az a floodlighting, és miért problémás?

A floodlighting lényege: valaki túl sok személyes (gyakran fájdalmas) információt oszt meg túl hamar. A szándék mögötte lehet ártatlan – mondjuk az illető csak őszintének tűnik –, de sokszor inkább arról van szó, hogy valaki azonnali, mély érzelmi kötődést akar kierőszakolni.

A gond? A kapcsolatnak nem volt ideje felépülni. Nem tudtál bizalmat adni és kapni, nem volt alap, csak a mélyvíz. Ez könnyen vezethet ahhoz, hogy a másik túl sokat vár tőled, te pedig már az elején úgy érzed: túl sok ez az egész.

Miért csinálják? Trauma, szorongás, manipuláció

Több oka lehet annak, ha valaki floodlightol. Vannak, akik így próbálják felmérni, hogy a másik „bírja-e a tempót” – vagy hogy mennyit visel el az ő nehéz múltjukból. Másoknál ez ösztönös szorongáskezelési mód: ha gyorsan megosztják a legrosszabbat, akkor nincs több titok – és nincs miben csalódni.

De ott van a sötétebb oldal is. A floodlighting lehet érzelmi manipuláció: ha valaki úgy próbál közel húzni, hogy rád önti az összes sérülését, azzal rád teszi a felelősséget, hogy „megjavítsd”. Ez nem párkapcsolat – ez érzelmi kiégés egy hónapon belül.

Ismerd fel: mikor világít rád a reflektor?

  • furán gyors érzelmi kitárulkozás – ha 30 perc után már az apjával való kapcsolatáról beszél, gyanús.

  • érzelmi nyomás – mintha „kellene” reagálnod vagy hasonló mélységben megnyílnod.

  • határátlépés – próbálod finoman váltani a témát, de nem engedi.

  • kellemetlen érzés – nem tudod megfogalmazni, mi zavar, csak azt érzed: túl sok.

A legfontosabb: ha a beszélgetés már nem két emberről szól, hanem csak az egyik múltjáról, ott valami nem oké.

Hogyan kezeld, ha floodlightingbe futsz bele?

Nem kell bántónak lenned, de jelezni kell. Valami ilyesmit is mondhatsz:
„Értem, hogy ez neked fontos, de most úgy érzem, még nem vagyunk ott, hogy erről beszéljünk. Szívesen folytatnám máskor, ha jobban ismerjük egymást.”

Ez nem elutasítás, hanem határkijelölés. Ha a másik éretten reagál, az jó jel. Ha megsértődik? Akkor megspóroltál magadnak egy későbbi érzelmi káoszt.