3 kiállítás, amiben a múlt és jelen találkozik

2025.04.03. 09:11 KultúrZone
JOHANNES EISELE / AFP
JOHANNES EISELE / AFP

Kiállítás ajánlónkban a romantika, nosztalgia és az időtlen szépség kedvelőinek ajánlunk programokat.

100 víztorony – Egy fotós útja

Bolega Niki neve ismerősen csenghet a portré- és ételfotózás világában, de legújabb, Kedves László Könyvműhelye gondozásában megjelent, 100 Víztorony című könyvében az épületfotózás kerül előtérbe. A főszereplő víztornyok legszebb oldalát kiemelve, kvázi műalkotásként helyezi őket reflektorfénybe. A fotográfust az épületfotózás irányába 2017-ben egy 365 napos fotós kihívás indította el.  Ennek során kezdett el tudatosan városi tereket és épületeket megörökíteni, perspektívaváltás hozott minden szempontból a Nikivel pont egyidős csepeli víztorony,  – az épület tövében állva fogalmazódott meg benne a gondolat, hogy ezek a karakteres, sokszor elhagyatott építmények megérdemlik, hogy nagyobb figyelmet kapjanak.

A könyv és a kapcsolódó kiállítás képei ezt a felfedezőutat követik végig: a kezdeti kíváncsiságtól a tudatos dokumentálásig, az esztétikai szépségtől a társadalmi felelősségig. Niki letisztult, minimalista látásmódja különleges atmoszférát teremt a fotókon – legyen szó egy gondosan felújított, ragyogó toronyról vagy egy idő és természet által formált, magányos óriásról. A kiállítás nemcsak a víztornyok építészeti értékére hívja fel a figyelmet, hanem arra is, milyen szerepet tölthet be a fotográfia az emlékezet és megőrzés eszközeként.

A tárlat 2025. március 27-től április 9-ig látogatható a Bäse – Creative Clubhouse-ban.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bäse (@base_budapest)

Romantika és modern látásmód Martin Wanda fotóin

Ha a múlt és a jelen találkozik a művészetben, abból garantáltan izgalmas látványvilág születik. Martin Wanda The Last Romantics című kiállítása a 19. századi festészet finomságát ötvözi a kortárs divatfotózás karakteres stílusával, különleges, álomszerű atmoszférát teremtve.

A Londonban élő magyar fotográfus először a festészet felé indult, de a kamera mögött találta meg igazán önmagát. Budapesten és Londonban tanult, majd divat- és portréfotóival gyorsan elismertté vált. Ma már a Canon nagykövete, és különleges látásmódjával új dimenziót ad a fotográfiának.

A Hotel Clark és a Leo Bistro Art Corner kezdeményezése immár hetedik alkalommal biztosít kiállítási lehetőséget kortárs alkotóknak. A The Last Romantics április 3-tól július 31-ig ingyenesen megtekinthető a Hotel Clark Budapest földszintjén.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by WANDA MARTIN (@wanda_martin)

 

Peter Lindbergh: A fotózás diszkrét bája

Időtlen portrék, nyers valóság, a női szépség egyedülálló megjelenítése – Peter Lindbergh fotói a divatvilágban és a portérfotózásban is forradalmat hoztak. A Budapest Fotófesztivál keretében Műcsarnok ad otthont a neves fotóművész kiállításának, amely június 22-ig látogatható.

Lindbergh a 80-as évektől kezdve teljesen átalakította a divatfotózás képnyelvét. Kerülte a mesterséges beállításokat, a retusált tökéletességet, helyette az emberi arc, a személyiség és az érzelmek megmutatására helyezte a hangsúlyt. A kiállítás betekintést nyújt ebbe az egyedülálló világba. A tárlat olyan híres fotókat sorakoztat fel, mint az Angel Story, amelyet Wim Wenders Berlin felett az ég című filmje ihletett, vagy az 1990-es British Vogue címlap, amely az „eredeti” szupermodelleket hozta össze egyetlen képre. Lindbergh fotóin a modellek többek, mint egyszerű arcok – ők a divattörténet főszereplői.

A kiállítás mellett a Budapest Fotófesztivál széles programkínálattal várja az érdeklődőket, a street photography-tól kezdve a fiatal tehetségek bemutatásáig.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TASCHEN (@taschen)