Úti célok kalandvágyóknak komfortzónán kívül és belül

Íme néhány izgalmas desztináció, amit érdemes lehet felvenni a bakancslistára.
Az utazás és szabadságok kihasználása mindenki számára mást jelent. Vannak, akik azért utaznak távolabbra, mert csak egy kellemes tengerpartra és a semmittevésre vágynak. És olyanok is, akik a kalandokat keresik, és szívesen választanak olyan úti célokat, ahol vagy részben vagy egészben kihívásoknak teszik ki magukat, akár látnivalók, akár a meglátogatott országok megítélése és nem éppen turistabarát lehetőségei, vagy éppen a távolsága kapcsán. A BBC Earth csatornán júliusban több olyan sorozat is elérhető lesz, ami valamilyen szempontból különleges helyszíneket mutat be, így ha valaki inspirálódna a következő nagyobb utazása kapcsán, vagy akár csak szeretne megismerni a képernyő előtt ülve néhány különleges országot, érdemes ezekbe belenéznie.

Picture Shows: (R) Voodoo Priest (L) and Jeremy Dupin (standing) with Romesh Ranganathan in Haiti
A legextrémebb desztinációk Kelet-afrikától a fagyos Észak-Kanadáig
Kezdjük is a sort egy olyan országgal, ami elhelyezkedését tekintve tökéletes célpont lehetne. Ez Haiti, a Karib-térség közepén fekvő sziget, amit Kuba, Jamaica és a Dominikai Köztársaság vesz közre. Ez a hely egyrészről maga a paradicsom, hiszen történelme, kultúrája és spiritualitása egészen egyedülálló. De persze nem lehet elmenni a reputációja mellett sem, amit az egykori véreskezű diktátor uralma, a 2010-es pusztító földrengés, majd egy szintén katasztrofális hurrikán, és a jelenleg is folyamatosan a levegőben lévő fegyveres támadások befolyásolnak.
Ez az ország a régió egyik legszegényebb állama, ám Port-au-Prince-ből, a fővárosból, indulva kihagyhatatlan tapasztalás a vaspiac, a vudu szertartások, a földrengés által romba döntött katedrálisok, de az elhelyezkedésből adódó, már csak kis számban elérhető természeti adottságok is. Nem éppen a képeslapok világa, hanem egy mélyebb, őszintébb valóság, ami csak igazi kalandoroknak, természetesen csak jól felkészülve, helyi idegenvezető irányításával javasolt. Etiópiai a világ egyik legrégebbi keresztény civilizációjának bölcsője, lenyűgöző természeti tájak és nemzeti parkok, ősi sziklatemplomok sokasága található meg itt, saját naptár és időszámítás, egészen különleges kultúra és vendégszeretet jellemzi. Persze az ország nevének hallatán sokaknak éhínség, háború és szenvedés képei villannak be, pedig ez a Kelet-afrikai ország jóval több ennél. Itt található a világ második, és Afrika legmagasabban fekvő fővárosa, Addisz-Abeba.
Az országba látogatni maga az időutazás, de sajnos ma sem veszélytelen a folyamos fegyveres konfliktusok és zavargások miatt. Hogy ettől függetlenül érdemes-e meglátgatni? Kalandvágyóknak mindenképp. De ugorjunk is egy nagyot és nézzünk rá egy olyan helyszínre is, ami egészen más szempontból jelent kihívást. Ez a Kanadai Sarkvidék, egy óriási, fagyos terület északon, ami minden szempontból elképzelhetetlen helyszín.
Az európai tapasztalással felfoghatatlan klíma, a különleges növény és állatvilág, valamint a bennszülött, inuit közösségek, amelyek évszázadok óta őrzik hagyományaikat és főleg vadászatra alapozó életmódjukat egészen különleges világot alkotnak. Óriási távolságok, tökéletes harmónia a természettel és közben a mindennapok részét képző folyamatos túlélés – az előző helyszínekkel szemben itt nem az emberek által generált konfliktusok jelentik a legnagyobb veszélyt, hanem maga a természet, ami sokszor még kegyetlenebb. De ez a terület is fokozott veszélynek van kitéve, hiszen a globális felmelegedés hatása egyre inkább érezhetővé válik itt is, így ha valaki kíváncsi rá, érdemes mihamarabb a saját szemével megnéznie.
Mindhárom említett helyszínt bemutatja a BBC Earth sorozata a a Romesh Ranganathan szerencsétlen utazásai (premier: 07.09. 21:00 – új részek hetente) egy olyan angol humorista-műsorvezető szemszögéből, aki mindeddig a klasszikus tengerparton-szállodai ellátással nyaralós stlílust követte, így számára minden új, reakciói pedig igazán őszinték. Sőt kíméletlenül elmondja azt is, érdemes-e egyáltalán az adott országok közelébe merészkedni.

Johnny Issaluk, Romesh Ranganathan – (C) Rumpus Media – Photographer: Production
A vulkánok árnyékában
A kalandok sokfélék lehetnek, és ha valaki erre vágyik, nem kell feltétlenül a fél világot átutaznia. A festői Olaszország talán mindenki listáján szerepel, de ha a gasztronómia, történelem, művészetek és tengerpartok mellett valami másra is vágynánk, ne feledjük, hogy itt található Európa két talán legizgalmas aktív vulkánja, az Etna és a Vezúv, amik jelenleg is látogathatók. Az Etna, Európa legnagyobb aktív vulkánja és talán az egyik legismertebb is a földön. A Szicília szigetén magasodó tűzhegy nemcsak a vulkanológusokat, hanem a helyieket is állandó éberségre készteti. Évente többször hallunk róla, hogy éppen kisebb vagy nagyobb mértékben kitörésben van, ráadásul a lábához érkezve azonnal világossá válik, hogy itt bizony óriási erőről van szó, hiszem még nyugalmi állapotban is folyamatosan füstöl. Kisebb, nagyobb kráterei bárki számára látogathatók, de legmagasabb pontjára csak az igazán bátrak, megfelelő időpontban, felszereléssel és vezetővel mehetnek. Nem kevésbé híres a Vezúv, amely 79-ben pusztította el Pompeit és Herculaneumot.
A Nápoly közelében magasodó hegy alvónak tűnik, és évszaktól függően látogatható, de a tudósok 24 órás megfigyelés alatt tartják, hiszen a következő kitörés csak idő kérdése lehet. A vulkánok azonban nemcsak látványosságok, sőt. Hihetetlen erejük, gazdasági és környezetre gyakorolt hatásuk, termőföld jellegük és a körülöttük lengő misztikum a szakembereket és a laikusokat is ámulatba ejtik. A vulkánok csodái című két epizódból álló dokumentumsorozat (premier: 07. 14, 21:00 – új rész következő héten) éppen ezekre a részletekre tér ki, bemutatva nemcsak a vulkánokat, hanem azok környezetét, működését és hatásait is. A BBC Earth műsorán látható sorozat műsorvezetője a brit humorista és természettudományos műsorokban jártas Dara O Briain, aki közérthető, de mégis tudományos igényességgel vezeti végig a nézőt Olaszország legismertebb tűzhányóin.
Ha pedig további tippekre vagy kíváncsi, van még néhány olyan sorozat, ami érdemes lehet belenézni. Így például a New York – Amerika legmozgalmasabb városa (07.01., 13:10) egy 3 részes sorozat ami a “nagy almát” mutatja be, vagy Izland Alexander Armstronggal (07.12., 16:45) ami szintén 3 részben mutatja be a szigetországot, annak lakóival és különleges szokásaikkal. Ha pedig valaki kicsit többre vágyik a Karib térség kapcsán, érkezik a Kalandozások a Karib térségben Joanna Lumley-val című sorozatból (07.19., 22:15), ahol a műsorvezető Kuba és Haiti titokzatos világába kalauzolja el a nézőket.
Forrás: BBC Earth