Te is sokszor halogatod a dolgokat? Így győzheted le ezt a rossz szokást

A halogatás az emberiség ősi és általánosan elterjedt szokása – évszázadok óta küzdünk azzal, hogy elodázzuk a számunkra fontos dolgokat. Ha az életedben a motivációk hullámzásai között fel-felbukkannak produktív időszakok, de nehéz az előidézésük és a megtartásuk is, tippjeink segítséget nyújtanak, hogyan változtass.
Miért halogatunk? – tudományos megközelítés
A „prokasztináció” halogatást, késleltetést jelent az idegen szavak szótára szerint. Sok munka várna rád, de hirtelen nekiálltál fogkefével kisúrolni a mosógép tartályát? Másnap korán kell kelned, de mégis órákon keresztül görgetsz a telefonodon? Mindenki került már olyan helyzetbe, amikor egy apró, jelentéktelen feladatot is hosszan, igazából ok nélkül tolt maga előtt vagy elhatározta magát valami mellett/ellen, de aztán mégis visszatért a régi mintákhoz, a megvalósítást egy jövőbeli időpontra téve.
A halogatást a viselkedészpszichológia többek között az „időbeli ellentmondás” fogalmával magyarázza: agyunk hajlamos a jelenben elérhető jutalmakat sokkal értékesebbnek érezni, mint a jövőbelieket. Ezt elképzelhetjük úgy, mintha két „én” kooperálna, a „jövőbeli” és a „jelenlegi”. Amikor célokat állítunk magunk elé, a „jövőbeli énünk” tervez, de a cselekvés pillanatában a „jelenlegi énünk” dönt – ő pedig inkább választja a gyors örömöt (például egy fánkot), mint a hosszú távú előnyt (egészséges étrendet).
Az elmúlt évtzedekben rengeteg kutatás született arról, hogy rengeteg kapcsolat van a stressz és a prokasztináció között. A társadalom minden szegletében jelenlevő, egyre emelkedő stressz-szint elkerülhetetlenül növelik a halogatás megjelenési gyakoriságát, ugyanis stresszes állapotban a szokásos megküzdési mintáinkhoz nehezebben tudunk hozzáférni és a negatív élmények, érzések elbírása is csökken, így könnyebben választjuk a pillanatnyi örömet, jó érzést okozó megoldásokat, mint a hosszú távon előnyöseket.
Mit tehetünk tehát, hogy meggyőzzük „jelenlegi énünket”, hogy a „jövőbeli én” érdekében cselekedjen?
Három azonnali taktika a halogatás leküzdésére
- Kellemest a hasznossal
Használd fel a kísértést önjutalmazásra! Párosíts egy olyan dolgot, amit igazán szeretsz, egy olyan dologgal, amit biztosan halogatnál. Szeretnéd megnézni valamelyik sorozat legújabb részét? Kösd össze egy elvégzendő házimunkával. Jól jönne egy pedikűr? Kapd az öledbe közben a laptopot és válaszold meg az elmaradt emaileket. - Tervezd meg a jövőbeli cselekvéseidet
Minden pillanatban jól dönteni fárasztó és kivitelezhetetlen, apró lépésekkel és következetes változtatásokkal azonban a legkisebbtől a legátfogóbb részeit is átalakíthatod az életednek. Ha halogatod, hogy edzeni járj, beszéld meg egy ismerőssel, hogy együtt mentek. Az, hogy a másik ember számít rád, nagyobb motivációt adhat. Ha félre akarsz rakni, de helyette impulzus vásárlásokra megy el a pénzed, állíts havi limitet a bankkártyádon vagy a közösségi média használat fékezéséhez állíts be blokkokat. Így a későbbi döntéshelyzetekben már lesz egy határ, amihez tarthatod magad. Az ezekhez hasonló apró szokások és hosszabb távú határok, amit a pszichológia együtesen „elköteleződési eszközöknek nevez”, a legjobb barátaid lehetnek. - A 2 perces szabály
Alkalmazd a 2 perces szabályt: bármilyen új szokás bevezetése legfeljebb 2 percet vegyen igénybe. Ez csökkenti a feladat megkezdéséhez kapcsolódó belső ellenállást, hiszen csak pár percet kell kibírni és a kis lépések gyors sikerélményt adnak. A szokás bevezetése mellett apró és feltorlódó feladatok, mint a teregetés, szemét levitel, egy email megválaszolása is remekül besorolhatóak ez alapján a szabály alapján. Ha 2 perc alatt meg tudod csinálni, tedd meg azonnal és ha az ezáltal okozott jó érzés inspirációt ad, hátha a többi feladathoz is megérkezik a kedved!
Ha ennek a cikknek az elolvasása is csak a halogatás része volt, hajrá a következő 2 perchez, drukkolunk!