Ezeket a szokásokat engedd el, ha az önszeretetre szeretnél fókuszálni

A „main character energy” nemcsak arról szól, hogy mit csinálsz – hanem arról is, hogy mit hagysz el. Mert ahhoz, hogy valóban a saját filmed főszereplőjévé válj, először meg kell szabadulnod azoktól a belső és külső mintáktól, amik eddig hátráltattak. Néha a legnagyobb önszeretet az, ha nemet tudsz mondani.
Vannak bizonyos szokások, amelyek egyáltalán nincsenek jó hatással az önbizalmunkra. Most megmutatjuk, mik azok a dolgok, amelyekre figyelned kell.
Az összehasonlítás csapdája
A leggyorsabb út a mellékszerephez? Más életét figyelni a sajátod helyett. Ha magadat folyton másokhoz hasonlítod, méred (különösen a közösségi médiában) nemcsak demotivál, hanem eltávolít attól, aki te vagy. A te történeted nem kevesebb, csak más, és épp ettől értékes.
Túlzott megfelelés
Aki mindenkinek meg akar felelni, az senkinek nem lesz emlékezetes karakter. A főszereplő nem tökéletes, hanem valóságos. Hagyd abba az „elvárás-menedzsmentet”, és kezdd el végre azt csinálni, amit te szeretnél – ne azt, amit úgy gondolod, hogy illene vagy mások elvárnak.
Halogatás spirál
„Ej, ráérünk arra még”, mondja Pató Pál úr Petőfi híres versében újra és újra, hogy aztán lyukas nadrágban, egyedül, egy omladozó házban maradjon, nincstelenül. Petőfi Sándor a nemesi társadalom kritikájaként is értelmezhető verse az egyénnek is komoly figyelmeztetés. A „majd holnap” egy lassan, de biztosan romboló hozzáállás. A főszereplők nem várnak tökéletes pillanatokra – megteremtik őket. A halogatás mögött sokszor önbizalomhiány vagy félelem, szorongás áll, de ne feledd: minden nagy sztori egy kis lépéssel kezdődött. A filmed nem íródik meg magától.
View this post on Instagram
Negatív narrátor
A belső kritikusod hangja néha hangosabb, mint kellene. De ha folyamatosan csak azt ismételgeted, miben nem vagy elég jó és mit rontottál el, hogyan tudnál bármiben is hinni? Tedd le a „bántó narrátor” mikrofonját, és írd át a sztoridat egy együttérzőbb, támogatóbb belső hangra. Lehet, hogy furcsa érzés lesz magadnak megbocsátani vagy akár dícséretet mondani, de egy kis gyakorlással nagyon fontos alapját képezheti az önbecsülésednek.
A kétkedés csapdája
Ha minden döntésed után megkérdőjelezed magad, azzal folyamatosan hátrébb tolod magad a történetedben. Gondold át, dönts és aztán hagyj időt magadnak, hogy lásd a hatást, ne pánikolj rögtön, ha nem abba az irányba mennek a dolgok, amit elképzelnek. A főszereplők is hibáznak – de ettől lesznek hitelesek. Nem kell mindig tudnod a választ – elég, ha mersz lépni. Összefoglalva: bízz magadban!
Energiarabló kapcsolatok
Nem tudsz kiteljesedni, ha állandóan olyan emberek vesznek körül, akik lehúznak. A főszereplők nem félnek kiszállni olyan kapcsolatokból, amik már nem szolgálják őket. A lojalitás fontos – de ne legyen fontosabb, mint az önszeretet.
View this post on Instagram
Túlzott szerénység
Az alázat érték, de ha túl gyakran lebeszéled magad a saját sikereidről, azzal a „nézőket” is eltántorítod. Ha tudod, hogy miben vagy jó, akkor ne félj felvállalni. Merj büszke lenni magadra anélkül, hogy mentegetőznél miatta.
Folyamatos multitasking
Ha mindig mindent csinálsz egyszerre, a végén semmit sem élsz meg igazán. A főszereplők fókuszáltak: amikor pihennek, tényleg pihennek, amikor dolgoznak, tényleg jelen vannak. A valódi jelenlét mindig erősebb, mint a folytonos rohanás.